top of page
KUPUJEMY CHOMIKA DŻUNGARSKIEGO
 

 

Przed zakupem chomika należy upewnić się, czy sprosta się jego wymaganiom. Jest malutkim zwierzątkiem, ale wymaga poświęcenia wiele czasu,oraz  jest bardzo delikatny, przez co wymaga bardzo starannej opieki.

 

Przed dokonaniem zakupu należy upewnić się, że chomik nie będzie niechcianym lokatorem, czy nie będzie przeszkadzał któremuś z domowników,

a także czy nikt w domu nie jest uczulony na sierść chomika. Czy będzie akceptowany przez inne zwierzęta mieszkające w Twoim domu. Jeżeli w domu znajdują się inne zwierzeta, np. kot czy pies, należy też zastanowić się, czy chomik będzie bezpieczny. 

 

 

 


Wybór i kupno chomika

W celu dokonania wyboru, jaki chomik najbardziej nam odpowiada, należy odwiedzić kilka sklepów zoologicznych - tu wybór tych zwierzątek jest często dość duży. Należy zastanowić się, czy ten gatunek chomika odpowiada daszym potrzebom oraz warunkom, jakie możemy mu zapewnić, a także zastanowić się, czy chcemy jednego chomika czy dwa, w przypadku parki czy w pszyszłości chcemy mieć potomstwo. 

Jeśli decydujemy się na zakup chomika, to najlepiej udać się do sklepu zoologicznego raczej popołudniową porą. Chomiki wtedy budzą się i łatwiej je poobserwować. Sklep powinien charakteryzować się czystością ogólną oraz czystością pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta. Wybierając chomika, powinniśmy kierować się jego wyglądem i zachowaniem. Zdrowy chomik powinien mieć czystą, zadbaną i lśniącą oraz suchą bez ubytków sierść, czystą skórę bez żadnych zmian, czyli krost, wyprysków czy narośli. Nie powinien też być podrapany lub pogryziony. Uszka powinny być sterczące, a oczka wypukłe i błyszczące nie posklejane. Podobnie nosek – suchy, bez wysięków. Chomik nie powinien być apatyczny lecz czujny, powinien żywo reagować na ruch.

 

PORADA: Przed kupnem chomika kup i przygotuj dla niego wiwarium.                                                                Źródło:

 

 

W jakim wieku powinny być kupowane chomiki?

Należy wybrać osobniki młode, w wieku do 5 miesięcy, mające ok. 4 - 5 cm długości. Osobniki młode łatwiej się oswajają, a z drugiej strony nacieszymy się nimi maksymalnie długo.

 

Jakiej płci powinny być zwierzęta?

Nawet, jeżeli kupujemy tylko jednego chomika, powinniśmy znać jego płeć. Determinuje ona pewne cechy charakteru i zachowania. Samice chomików Champbella wykazują większy temperament od samców

i zazwyczaj są bardziej agresywne. To dlatego, że żyjąc niegdyś na wolności musiały same wychowywać młode i bronić je przed wrogami. 

 

Jeżeli chcemy mieć przychówek, to najlepiej jest kupić parkę. Jeżeli chcemy mieć tylko wesołych towarzyszy, trzeba się zastanowić, czy wybrać dwie samice czy dwa samce. W przypadku chomików Champbella warto wybrać dwa samce, najlepiej bracia, którzy będą tworzyć zgrany duet. Dwie samice tego podgatunku nie bedą dobrym rozwiązaniem- będą ze sobą wlczyć. Podgatunek zachodnioazjatycki jest zdecydowanie łatwiejszy w oswajaniu, ale osobniki powinny być w tym samym wieku- w przeciwnym razie starszy moze zgryźć młodszego. Najlepszym rozwiązaniem dla chomików zachodnioazjatyckich są dwie samiczki, najlepiej siostry.

 

Chomiki dżungarskie są zwierzętami żyjącymi samotnie. W hodowli rzadko udaje się trzymać je razem. Przyjmuje się, że w około 20% przypadków udaje się je utrzymać w stadzie, lecz muszą to być osobniki jednej płci pochodzące z jednego miotu, i nigdy wcześniej nie rozdzielane – muszą przez cały czas czuć swój zapach na towarzyszach. Zapach ten ulatnia się w przeciągu kilku godzin, tak więc po nocnej ucieczce z klatki zwierzęta mogą się więcej nie rozpoznać. Nawet w ten sposób trzymane dżungary mogą zacząć atakować swoich pobratymców. Dochodzi do tego zazwyczaj po pierwszym roku życia. W takich sytuacjach chomiki walczą ze sobą i gryzą się. Jeśli wtedy zwierzęta nie zostaną rozdzielone, silniejszy osobnik zagryzie słabszego. Również w wieku od trzeciego do dziewiątego miesiąca może często dochodzić do walk, ponieważ chomiki są już dojrzałe płciowo i próbują oznaczać swój rewir.                                                                                                Źródło:  

 

 

WARUNKI UTRZYMANIA

 

*GDZIE POWINNA STAĆ KLATKA?

 

 W pomieszczeniu, w którym będzie znajdowała się klatka z chomikiem powinno być widno. W okresie wymiany sierści chomiki zachodnioazjatyckie mogą znajdować się w miejscu ciemniejszym, ponieważ nie rozmnażają się w czasie zimy. Klatka nie powinna też stać obok kaloryfera, ani w miejscu narażonym na przeciągi. W okresie przejściowym, między końcem lata aż do połowy jesieni, kiedy jest już dość chłodno a kaloryfery w blokach jeszcze nie grzeją, klatkę należy umieścić w najcieplejszym miejscu, ponieważ w tym okresie chomik jest podatny na przeziębienie. 

Temperatura. Obu podgatunkom nie przeszkadza, gdy temperatura spada poniżej zera- zapadają wtedy w sen zimowy i nie opuszczają domku. Optymalna temperatura to 15-18 stopni, a więc o wiele niższa niż średnia temperatury w naszych domach. Nagłe zmiany temperatury lub przeciągi mogą spowodować zapalenie płuc, które mo ze skończyć się śmiercią chomika. 

Wigotność powietrza. U chomików zachodnioazjatyckich powinna być bardzo niska, ponieważ w przeciwnym razie zapadają one w choroby grzybiczne. Podgatunek wschodnioazjatycki jest na to odporniejszy, jednak trzymanie go w wysokich teperaturach (powyżej 20stopni) i dużej wilgotności również powoduje grzybice i choroby oczu. 

 

*WYPOSAŻENIE KLATKI

 

LEGOWISKO

Dla stadka składającego się z 3 sztuk można włożyć kotnik wykonany z drewna o wymiarach 10x8 cm. Może to być jeszcze np. porcelanowa doniczka albo garść siana, z którego chomiki uwiją sobie gniazdo. Nie należy wkładać do legowiska chomików waty- chomiki mogą się w nią zaplątać, a zjedzona może im zaszkodzić.

 

KARMIDEŁKO

Najlepsze są płaskie pojemniki z porcelany, do których wsypuje się tylko suchą karmę, a większe kawałki pokarmu, krojone w duże kawałki, kładziemy na ściółce. Plastikowe pojemniki są zdecydowanie złym rozwiązaniem- chomik będzie je przewracać, wylewać z nich wodę, wysypywać jedzenie i gryźć miseczki.

 

KOŁOWROTEK

Zapobiega otyłości dając możliwość ruchu- w ciągu nocy chomik może przebiec nawet do 10 kilometrów. Przy zakupie kołowrotka należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany, a także czy lekko się obraca. W sklepach dostępne są różne kołowrotki, stojące lub zaczepiane na ściankach akwarium, wykonane z plastiku lub metalowe.

Najlepiej, żeby kołowrotek był wykonany z plastiku (jest wtedy lekki), z zasłoniętymi szparkami między szczebelkami, wówczas chomikowi nie będą wpadały nóżki. 

UWAGA: Gdy chomików jest więcej i wszystkie chcą korzystać z kołowrotka, należy bardzo uważać, aby chomik biegnący w kołowrotku nie ścisnął innego, który akurat będzie wychodził lub wchodził. Najlepszy, aby zapobiec takim wypadkom, jest kołowrotek przykręcany do ściany klatki, otwarty całkowicie z jednej strony – reszta zabudowana.

 

 

Kołowrotek mocowany z jednej strony jest dość luźno osadzony, przez co hałasuje. Piski można usunąć smarując oś olejem roślinnym. Można również kupić kołowrotek stojący. Średnica kołowrotka powinna wynosić ok. 15-20 cm. 

 

Oprócz biegania w kołowrotku każdy chomik powinien mieć dostarczoną dawkę ruchu poza klatką. 

 

ŚCIÓŁKA

Na dnie klatki należy umieścić trociny, aby tworzyły warstwę grubości 2-3cm. Można też dodać siano albo inne materiały, z których chomik wymości sobie legowisko. Do innych materiałów należą: wióry cedrowe, wióry sosnowe, poszatkowana osina, kolby kukurydzy. 

UWAGA !!!

  • Nie wolno sypać brudnego piasku, ziemi czy żwirku dla kotów

  • Wiórki mogą wywoływać różne alergie

  • wiórki z drzew sosnowych na dłuższą metę mogą okazać się szkodliwe dla naszego pupila – szkodliwe są substancje aromatyczne – fenole wydzielane przez świeże drzewo

  • zwykła wata nie nadaje się jako podłoże dla gryzonia, ponieważ jej włókna mogą owijać się wokół kończyn zwierząt, zaciskać i powodować niedokrwienie, a z czasem obumarcie                                                                  Źródło: 

 

TUNELE

Chomiki uwielbiają poruszać się wąskimi tunelami- przypominają im ich nory w naturalnym środowisku.

Za tunele mogą służyć tekturowe rurki, np. po papierze toaletowym. Dodatkową zaletą papierowych tuneli jest to, że chomiki ścierają zęby gryząc je.

 

TOALETA

Chomików dżungarskich nie można nauczyć oddawania odchodów do słoika. Samce załawiają się gdzie popadnie a mocz oddają zazwyczaj w jedno miejsce. Samice wybierają na toaletę róg klatki, więc najlepiej wysypać go piaskiem dla kota

i codziennie wymieniać. Każdy chomik ma w klatce swoje terytorium, którego granice zaznacza moczem.

 

 

TYPY POMIESZCZEŃ JAKO KLATKI DLA CHOMIKÓW

Jak dużą  klatkę należy zapewnić chomikowi? – Im większa tym lepsza – chomik może swobodniej się poruszać. Wymagane minimum to rozmiar 20 x 30 x 30. Czy wybrać akwarium, klatkę drucianą czy plastikową? Każdy typ klatki ma swoje zalety i wady:

 

1. Klatka druciana                                                                                                   

Jeżeli odstępy pomiędzy prętami będą większe niż                                                

0.5 cm chomik na pewno pewnego dnia sam wyjdzie z klatki.                                

Zaleta: prawidłowa wentylacja                                                                                

Wady:                                                                                                                                                                          

*można się spodziewać, że chomiki będą próbowały wydostać się z klatki przez  

gryzienie jej prętów, co jest nieprzyjemne dla naszych uszu.                                 

*klatka jest droga                                                                                                    

* ma podłogę wykonaną najczęsciej z plastiku- chomiki mogą zrobić w niej dziurę

* podłoda wykonana z plastiku chłonie zapachy, a z drewna wilgoć                      

 

2. Akwarium szklane                                                                      

Zalety:                                                                                          

*szkło jest tanie i możemy sami wykonać akwarium o najbardziej 

odpowiednich dla nas wymiarach                                                  

*szkło jest niepodatne na chomicze zęby                                      

*szkło nie chłonie zapachu                                                            

Wada: ciężar                                                                                 

 

3. Pojemnik z pleksi                                                                          

Zalety:                                                                                              

*lekki                                                                                                 

*łatwy w czyszczeniu                                                                         

* prawidłowa wentylacja                                                                    

Wada: określone wymiary nie dają mozliwości wstawienia dobrego

wyposazenia, np. dużego domku                                                      

 

4. Pojemnik z pleksi typu labirynty, zjeżdzalnie, windy i tunele 

 Zaleta: efektowny                                                                    

 Wady:                                                                                      

 *drogi                                                                                        

 *zaułki i elementy trudne do wyczyszczenia                             

 Tego typu pojemniki są lepszym rozwiązaniem                        

 dla ciekawskich chomików syryjskich.                                      

 

 

 

 

PORZĄDKOWANIE KLATKI

 

Chomiki są z natury bardzo czystymi zwierzątkami, wiele czasu spędzają na myciu się i pielęgnacji własnego futerka. Czują się dobrze jedynie w czystej klatce. Chomika nie wolno kąpać – pochodzi z suchych terenów

i nie jest przyzwyczajony do wodnych kąpieli.

Gorąca woda całkowicie wystarczy do mycia klatki i przedmiotów się w niej znajdujących – nie używajmy więc żadnych płynów czyszczących ani innych środków w tym celu. Jedynie, gdy chomik jest chory lub ma biegunkę należy zdezynfekować klatkę.

 

Czyszczenie klatki:

 

Codziennie

  • wymieniamy ściółkę tam gdzie chomik się załatwia i podajemy świeżą wodę

  • Wyrzucamy resztki mokrego pokarmu z dnia poprzedniego

  • Wkładamy świeży soczysty pokarm

  • kontrolujemy stan legowiska i ewentualnie sprzątamy

  • sprawdzamy stan zdrowia chomika

 

                     raz na tydzień

  • wymieniamy całe podłoże

  •  domek i całe wyposażenie klatki myjemy gorącą wodą

  • wymieniamy ściółkę w legowisku – pozostawiając część zapasów

  • dokładnie myjemy miseczki i poidełka – można je wyparzyć

                                                                                                    Źródło: 

 

 

ŻYWIENIE CHOMIKÓW DŻUNGARSKICH

 

Chomik dżungarski żyjący w środowisku naturalnym odżywia się pędami, korzeniami

i kłączami roslin, nasionami, owadami i pierścienicami. Co będzie jadł chomik w naszym domu?

 

Podstawą dobrej pielęgnacji zwierzątka jest jego właściwe żywienie. Sposób żywienia w dużej mierze decyduje o zdrowiu i długości życia chomika. Posiłek chomika powinien być urozmaicony i bogaty w różne składniki pokarmowe, nie może być przeterminowany, spleśniały czy zanieczyszczony np. odchodami zwierząt lub nasionami trujących roślin. Nie mogą to być również resztki obiadu, którego nie zjedliśmy. Każda rzecz musi być dokładnie umyta i osuszona. Nawet nieznaczna ilość toksyn może okazać się zabójcza dla małego gryzonia.

 

W żywieniu chomika należy pamietać o odpowiedniej ilości pokarmu i wody oraz zachowania higieny.

 

Czym karmić chomika:

1. Ziarnem- to podstawowy produkt spożywczy. Najbardziej smakują mu ziarna pszenicy, żyta, owsa, prosa i kukurydzy

2. Nasionami (słonecznika lub lnu), orzechami (włoskimi, laskowymi, ziemnymi)

3. Warzywami (np. marchewka, pomidor, ogórek, seler, cukinia, burak, rzepa, rzodkiewka, dynia, liście kalafiora,                          kalarepa, pietruszka, itp.)

4. Owocami (np. jabłko, gruszka, banan, arbuz, melon, wiśnie, czereśnie, truskawki, śliwki, owoce głogu i dzikiej róży, jagoda,     porzeczka, agrest)

5. Zielonkami (np. koniczyna, trawa, liście drzew owocowych, mniszek lekarski, babka zwyczajna i liście wierzby)

6. Białkami zwierzęcymi (surowe mięso- wieprzowina lub wołowina, ser żółty, twaróg, mleko, ewentualnie larwy np. mączniaka     młynarka- pokarm dla jaszczurek dostępny w sklepach zoologicznych)

7. Kolbami lub innymi smakoszkami dostepnymi w sklepach zoologicznych- służą do ścierania zębów przez chomiki

    (ich zęby  rosną przez całe zycie)

 

Chomikowi nie należy podawać:

- sałaty (obecnie zawiera ona niebezpieczną dla zdrowia chomika ilość nitratów i pestycydów)

- surowych ziemniaków

- cebuli

- kapusty

- fasoli

- owoców cytrusowych

- resztek z obiadu

- słodyczy

 

!UWAGA: MIGDAŁY NIE OBRANE ZE SKÓRKI SĄ DLA CHOMIKÓW ŚMIERTELNE!

 

 

 

Przykładowy jadłospis chomika:

*codzienny:  2 łyżeczki mieszanki ziaren, trochę warzyw, 2 mączniki lub kawałek sera

* co 2 lub 3 dni:  łyżeczka juogutu lub twarogu, kawałek surowego mięsa (np. wołowiny) lub sera

* raz na tydzień: kolba z ziaren lub coś innego do ścierania zębów

 

Pokarm dla ciężarnych i karmiących samic:

Samice spodziewające się potomstwa i te karmiące powinny otrzymywać o 1/3 więcej pożywienia więcej niż zwykle. Pokarm powinien być wzbogacony w większe ilości białka, fosforu i wapnia. Podajemy więc więcej białego sera, mleka oraz larwy mięczaków.

 

Chomiki zbierają pożywienie najpierw w torebki, znajdujące się po obu stronach pyszczka, a potem w spiżarni, którą zakładają w pobliżu legowiska. Spiżarnie trzeba kontrolować i usuwać zepsute lub spleśniałe zapasy. Jednak lepiej nie opróżniać całej spiżarni na raz, żeby nie wzbudzić w chomiku uczucia zagrożenia.

 

                                                                                                              Źródło:      

 

CHOMIK JAKO ZWIERZĘ NOCNE

 

Chomik, tak jak wiele innych gryzoni, prowadzi nocny tryb życia. Co jest tego przyczyną?

Po pierwsze, w naturalnych warunkach, w których żyją chomiki, w ciągu dnia w porze letniej jest zbyt gorąco, a w porze zimowej za zimno. 

Po drugie w nocy łatwiej jest zdobyć pokarm- nie trzeba o niego rywalizować z innymi zwierzętami dziennymi. 

Po trzecie w nocy łatwiej uniknąć wroga. Trzeba przyznać, że chomiki mają bardzo dużo wrogów naturalnych: ptaki drapieżne, gady, dziki, łasicowate oraz psowate i kotowate. W ciemności chomiki są trudne do zauważenia, tym bardziej, że ich sierść ma barwę przystosowaną do podłoża, dzięki czemu w mroku wyglądają identycznie jak grudka ziemi czy kępka trawy. Na opustoszałym stepie wszelkie zapachy są wyraźniejsze i bardziej intensywne, a także głos lepiej się rozchodzi. 

Zmysły chomika ( a w szczególności wzrok i słuch) są zatem odpowiednio dostosowane do nocnego trybu życia. 

 

Aktywnośc przypada na godziny wczesnowieczorne ( 19.00- 23.00) i ranne (4.00- 5.00). W warunkach naturalnych chomiki opuszczają swoje nory zaraz po zachodzie słońca i wychodzą na żer. 

 

 

KIEDY CHOMIK ZOSTAJE W DOMU

 

Może się zdarzyć, że będziemy musieli wyjechać gdzieś na kilka dni i zostawić chomika w domu. Taki wyjazd nie powinien trwać dłużej niż dwa tygodnie. Chomikowi trzeba przygotować odpowiednie warunki na czas naszej nieobecności:

*Jako sćiółkę zamiast wiórek lub siana stosujemy torf. Siano można włożyć do klatki jako materiał na legowisko dla chomika. 

* Przestawiamy wiwarium w ocienione miejsce. 

* Zostawiamy chomikowi odpowiedni zapas pożywienia. Jako podstawę zostawiamy ziarno w ilości 2-3 g na jeden dzień. Warzywa i owoce lepiej jest podać w całości, wtedy dłużej zachowają swoją świeżość. 

 

Jeżeli zdecydujemy się zabrać chomika ze sobą w podróż, trzeba pamiętać o tym, żeby nie narazić chomika na wysokie temperatury podczas podróży.

bottom of page