top of page
 
 
 
 
 
 
 
                                  
      
 

 

                                    

                              rys. jak powinien wyglądać zdrowy chomik

 

 

PRZYSTOSOWANIE DO ŚRODOWISKA

 

FUTERKO

Chomiki dżungarskie mają futerko bardzo gęste, puszyste i przylegające do ciała. Bujny puchowy podszerstek chroni przed mrozami. Dodatkową ochronę stanowi warstwa powietrza pomiędzy włosami podszerstka. Powietrze to utrzymuje się przy samej skórze, nie wydostaje się na zewnątrz dzięki dokładnie przylegającym do siebie włosom okrywowym.

Z tego powodu chomiki poświęcają wiele czasu na układanie i pielęgnowanie swojego futerka. Gdy jest zbyt gorąco, chomiki mierzwią okrywę włosową- wtedy powietrze dostaje sie do skóry i chłodzi ją.

 

OWŁOSIENIE KOŃCZYN

Łapki i stopki chomików są pokryte delikatnym białym futerkiem, które chroni je przed chłodnym lub gorącym podłożem.

 

UMASZCZENIE

Specyficzne umaszczenie chomika dżungarskiego pełni funkcję ochronną- maskuje go na ziemi, wśród kamieni i trawy, dzięki czemu chomik staje się niewidoczny dla drapieżników.                                                                                             

Charakterystyczną cechą podgatunku zachodnioazjatyckiego jest zmiana umaszczenia w zależności od pory roku- chomiki te na zimę bieleją, a ich futerko jest dłuższe. Nie zmienia się jednak najbardziej charakterystyczna cecha wyglądu chomika dzungarskiego: wyraźna pręga biegnąca wzdłuż ciała, od głowy do ogona.

 

ZMYSŁY

Wzrok chomików jest odpowiednio przystosowany do nocnego trybu życia. Chomik ma dość duże oczy w stosunku do swojej głowy- jego ,,czarne koraliki" są wielkości ziarenek pieprzu. Chomik widzi lepiej w nocy niż w ciągu dnia. Musi też chronić swoje wrażliwe na światło oczy, dlatego w ciądu dnia stara się nie wychodzić z nory.                                                            

Słuch chomików dżungarskich jest bardzo dobry. Wieczorem, kiedy chomik wychodzi ze swej kryjówki, przez cały czas nasłuchuje co dzieje się wokół. Chomiki są bardzo komunikatywne i wydają dużo dźwięków.                                                            

Jeszcze lepiej rozwiniętym zmysłem, który uzupełnia wzrok i słuch jest węch- zmysł chemiczny. Na podstawie cząsteczek substancji znajdujących się w powietrzu chomik analizuje otoczenie: określa, czy w pobliżu znajduje się pożywienie, drapieżnik, intruz na terenie stada, czy samica w czasie rui. Zapach dostarcza również chomikowi informacji o odległości, jaka dzieli go od źródła tego zapachu.                                                                                            

Kolejnym dobrze rozwiniętym zmysłem jest dotyk. Narządem dotyku u chomików są długie, cienkie wąsiki, zwane wibrysami sterczące po obu stronach pyszczka, bardzo wrażliwe na dotyk.                                                                       

W porównaniu do pozostałych zmysłów chomików, znikome znaczenie ma smak. Chomik stosuje zasadę, że jeżeli coś źle pachnie, to także źle smakuje. 

 

 

INNE CIEKAWE ELEMENTY BUDOWY CHOMIKA:

 

TORBY POLICZKOWE

Chomiki posiadają szereg charakterystycznych cech wyróżniających je spośród innych zwierząt. Pierwszym rzucającym się w oczy elementem budowy chomika są torby policzkowe. Do nich chomiki zbierają jedzenie, tam je przez krótki czas przechowują, a następnie transportują do gniazda. Chomik posiada dwie torebki policzkowe po obu stronach pyszczka. Torebki te są rozszerzeniem otworu gębowego chomików. Są połączone z gardłem, ale w części tylniej odgrodzone są od niego cienką błoną. Skóra znajdująca się wokół torebek policzkowych jest bardzo rozciągliwa. Chomik potrafi zachomikować w swoich torebkach swoją całą dzienną porcję pożywienia.

GRUCZOŁY ZAPACHOWE

 

Chomiki karłowate posiadają jeden gruczoł zapachowy – znajduje się on mniej więcej pośrodku brzucha. Jest on zdecydowanie bardziej widoczny u chomików płci męskiej, zwłaszcza po osiągnięciu dojrzałości płciowej.  Włoski

w otoczeniu są krótsze i mogą mieć czarne zabarwienie. Gruczoły zapachowe służą przede wszystkim do oznaczania swojego terytorium. Często zdarza się, że opiekunowie mylą owe gruczoły z różnymi naroślami chorobowymI. 

 

ZĘBY

 

Chomiki posiadają z przodu w górnej i dolnej szczęce po dwa siekacze (łącznie cztery), które stale rosną. Nie posiadają one korzeni, dlatego istnieje możliwość ich wypadnięcia. Przednia część siekaczy u tych gryzoni posiada bardzo wysoko zmineralizowane, żółto zabarwione szkliwo. Dolne siekacze u chomika syryjskiego mogą sięgać (w przypadku zdrowej długości) nawet do półtora centymetra, natomiast górne 5 do 7 mm. Oprócz siekaczy gryzoń ten posiada po sześć stałych, nie rosnących zębów na granicy torebek policzkowych. Posiadają one korzenie, i są to zęby, na których przy złym odżywianiu może powstać próchnica.

                                                       Źródło: 

 

 

MOWA CIAŁA CHOMIKA

 

Wszystko w porządku:

  • Zbiera materiał na gniazdo – samiczka będzie miała młode, należy ją zostawić w spokoju
  • Ziewa - jest śpiący i czuje się bezpieczny
  • Myje się, je, jest wesoły i żywy - czuje się dobrze
  • Staje na 2 łapkach - odkrył coś ciekawego
  • Czołga się - niepewność, obawa

Zainteresuj się mną:

  • Chomik chudnie i jest otępiały - jest chory lub stary
  • Jest zobojętniały na otoczenie, otępiały – nudzi się (potrzebuje rozrywki) lub jest chory
  • Drapie się intensywnie - infekcja skórna lub alergia
  • Bezskutecznie próbuje opróżnić torebkę – ma zapchaną torebkę
  • Ma łzawiące lub sklejone oko lub oczy - infekcja oka
  • Kicha - alergia lub przeziębienie

Boję się – zostaw mnie:

  • Kładzie się na grzbiet i pokazuje zęby - boji się, stosuje obronę
  • Ucieka w trakcie głaskania - ma dość
  • Jest zdenerwowany - za dużo jest noszony i głaskany lub jeszcze nie przyzwyczaił się do brania na ręce
  • Podnosi obie przednie łapki - ruch obronny samca atakowanego przez samicę
  • Kieruje uszy do tyłu - zmęczenie, niepewność, strach, zły humor
  • Chodzi na sztywnych łapach z ogonkiem wzniesionym stromo w górę – strach, gest poddawania się młodych chomików zwierzętom starszym lub silniejszym
​                                                                                              Źródło: 

 

 

 

 

ROZMNAŻANIE

 

Chomiki rozmnażają się łatwo i szybko. Przyczyną tego jest potrzeba podtrzymania gatunku, ponieważ chomiki dżungarskie mają bardzo wielu wrogów w naturalnym środowisku. U chomików karłowatych ruja nie odbywa się zbyt wyraźnie. Powtarza się ona cyklicznie co 4-6 dni. Zaloty chomików karłowatych mają podobny przebieg jak u chomików syryjskich, lecz trwają krócej. Rozwój młodych przebiega bardzo podobnie jak u chomika syryjskiego. Chomik dżungarski rozmnaża się przez cały rok (samica rodzi 3 do 7 razy w roku), toteż płodność tego gatunku jest stosunkowo wysoka.    

 

ROZRÓŻNIENIE PŁCI U CHOMIKÓW DZUNGARSKICH

Różnice w kształcie i ubarwieniu ciała u samic i samców nazywamy dymorfizmem płciowym. U różnych gatunków zwierząt ujawnia się on w rożnym stopniu, a u niektórych nie ma go wcale. Do zwierząt, u których dymorfizm płciowy nie występuje należą właśnie chomiki. Ich samice i samce są podobne do siebie wyglądem, nawet po dokładnym obejrzeniu chomika można mieć wątpliwwości co do jego płci.                                                                                           

Jak zatem rozróżnić płeć chomika?                                                                                                                                     

Jednynym sposobem jest oznaczenie położenia względem siebie otworu moczowo-płciowego i odbytowego. samica ma te otwory blisko siebie, natomiast u samca są one w znacznej odległości od siebie.                                                          

 

 

 

                                                 

 

         rys. rozróznienie płci u chomików dżungarskich. Z lewej strony znajduje się samiec, z prawej samica

 

U samców okresowo jądra wstępują do jamy ciała i nie mają wtedy charakterystycznego zgrubienia z tyłu. Dzieje się tak, kiedy jest zimno lub kiedy samiec jest niedojrzały albo stary. Może się to zdarzać rownież w okresie wymiany sierści albo jeśli samiec ma problemy z odpowiednią ilością hormonów.                                                                            

 

 

 

 

ROZMNAŻANIE CHOMIKÓW CHAMPBELLA

Chomik Champbella osiąga dojrzałośc płciową miej więcej 50 dni po narodzinach. Samice dojrzewają szybciej do samców. Pierwsza ruja u samicy występuje około 45-go dnia życia, ale samica będzie mogła zajść w ciążę dopiero wtedy, kiedy osiągnie naturalne rozmiary ciała. Ciąża trwa przeciętnie 21 dni. Jeżeli trzymamy samicę w stadku, po 14 dniach należy ją przenieść do oddzielnego pomieszczenia- porodówki. Jest to konieczne, aby nie narazić młodych na zjedzenie przez inne samice, a także ważne jest, aby samica miała swobodny dostęp do pokarmu, ponieważ w ciąży ma ona zwiększone zapotrzebowanie na jedzenie.                                                                                                             

Samica chomika Champbella rodzi przeciętnie 5 młodych. Chomiki dzungarskie są mało płodne (liczba młodych rzadko przekracza 7 sztuk), ale za to mnążą się przez cały rok. Młode rodzą się nagie, głuche i ślepe. Ich ciało ma 1,5-2cm długości ijest barwy różowej. Ważą od 2 do 3,5 grama. Pigmentacja ciał pojawia się już po 3 niach, a owłosienie po 10 dniach. Młode szybko rosną. Po dwóch tygodniach młodym chomiczkom otwierają się oczy i zaczynają wychodzić         

z gniazda w poszukiwaniu pokarmu. Matka biega wtedy za nimi, łapie zębami za kark i zaciąga zpowrotem do gniazda, ale po chwili chomikiczki znów z niego wychodzą. Są jeszcze płochliwe i nie potrafią się bronić. Jest to najlepszy moment, aby dokładnie umyć całą porodówkę i policzyć młode, a także rozpoczęcie oswajania młodych. Po miesiącu młode wraz z matką można dołączyć do stada. Wtedy młode chomiki uczą się najważniejszej dla nich w życiu rzeczy: hierarchii w stadzie. Gdy posiadamy duże stado, młode z jednego miotu powinno się trzymać razem bez matki do ukończenia przez nie 60-65 dni. 

 

 

 ROZMNAŻANIE CHOMIKÓW ZACHODNIOAZJATYCKICH

Podgatunek zachodnioazjatycki dojrzewa w 3-4 miesiącu życia. Samica przebywająca z samcem wchodzi w okres rui wskutek wydzielanych przez niego feromonów. Podczas gdy hodujemy kilka samic, tylko samica dominująca wejdzie     

w okres rui. Chcąc mieć sukcesy w hodowli jest więc lepiej trzymać chomiki zachodnioazjatyckie w parach rodzicielskich.                                                                                                                                                                      

Ciąża trwa 21-22 dni (tyle samo, co u chomików Champbella), chociaż  w przypadku bardzo licznych miotów może dochodzić do wczesnych porodów. Samicy trzymanej tylko z jej stałym patrnerem nie trzeba przenosić do porodówki. Samica o mocno zaawansowanej ciąży rzadko wychodzi z gniazda.                                                                                  

Samica rodzi do 7 młodych, które rodzą się ślepe, nagie i głuche. Rozwój przebiega mniej więcej tak samo jak               

u chomików Champbella. Młode uczą się od rodziców wszystkiego, co będzie im potrzebne w dorosłym życiu. Młode samce szybko dojrzewają i zaczynają rywalizować z ojcem- kiedy w klatce wybuchną pierwsze bijatyki, należy oddzielić młode od rodziców. W przeciwnym razie może się to dla nich skończyć tragicznie, ponieważ samica zachodzi w kolejną ciążę i wypędza poprzednie potomstwo.  

  

 

 

 

 

 

więcej informacji na temat hodowli i rozmnażania znajdziesz

 

 

 

CHOROBY CHOMIKÓW

 

Chomiki chorują z róznych przycznyn, ale w 90 % choroby są przyczną nie zapewnienia właściwych warunków bytowych. Szczególnie wrażliwy na warunki panujace w wiwarium jest podgatunek zachodnioazjatycki. 

 

1.GRZYBICA SKÓRY

Objawy: wyłysienie skóry, głównie na brzuchu i w pachwinach. 

Leczenie: codziennie smarować skórę preparatem grzybobójczym, codziennie wymieniać ściółkę, usuwać spiżarnię

i resztki jedzenia. Podawać suchą karmę z niewielką ilością warzyw - mokra karma szybko się psuje i daje podstawę pleśni i innych grzybów.

 

2. LISZAJ STRZYGĄCY

Objawy: nierówna sierść

Leczenie: 2 razy dziennie z przerwą na 2 tygodnie stosować maść np. Mycochlorin, aż do ustapienia objawów. 

 

3. WSZY LUB PCHŁY

Objawy: można zauważyć wszy poruszające się wśród sierści. Zwierzę drapie się do krwi i jest nerwowe. 

Leczenie: umyć wiwarium, a chomiki wykapać w szamponie owadobójczym dla psów rozcieńczonym w stosunku 1:10. 

 

4. ŚWIERZB

Objawy: guzki i pęcherze na skórze, drapanie się zwierząt. Z pekających pęcherzy tworzą się strupy zlepiajace sierść.

Leczenie: stosowanie preparatu przeciwko świerzbowcom, smarując co 2-3 dni patyczkiem do uszu. 

 

5. BIEGUNKA

Leczenie: podawać chomikom korę debu, borówki, suflaguanidynę, a także napar z kory debu, rumianku i marchwi podawany w poidle kropelkowym. Żywić pokarmem suchym. 

 

6. KOKCYDIOZA

Objawy: krwawa biegunka

Leczenie: podawać antybiotyk

 

7. GRZYBICA WORKÓW POLICZKOWYCH

Objawy: Chomik chudnie, chociaż cały czas choci z napełnionymi torbami policzkowymi. 

Chorobie tej lepiej zapobiegać niż leczyć.

Zapobieganie: nie podawać chomikom nadpsutej karmy, codziennie usuwać niedojedzone resztki pokarmu, nie podawać serów pleśniowych typu Camembert. 

 

8. TASIEMCZYCA

Objawy: galaretowaty kał, apatia, osłabienie, chomiki stale chudną pomimo dużego apetytu, choroba mokrego ogona. 

Leczenie: zarażone chomiki oddzielić od innych i dokładnie zdezynfekować wiwarium

 

9. NICIENIE

Objawy: biegunki, chomiki chudną i padają

Zapobieganie: higiena żywienia chomików

Leczenie: nie do wyleczenia

 

10. KATAR

Objawy: wydzielina z nosa, przyspieszony oddech

Leczenie: oddzielić chorego chomika od reszty, podawać antybiotyk

 

11. ZAPALENIE PŁUC

Objawy: sapiący oddech, wycieki z oczu i nosa

Leczenie: przenieść chomika do pomieszczenia o temperaturze 20 stopni Celsjusza, oczy i nos przemywać naparem ze świetlika lub rumianku, podawać antybiotyk przepisany przez weterynarza. 

 

URAZY MECHANICZNE

Urazy mechaniczne zdarzają się chomikom z różnych przyczyn;

* okaleczenie młodych w miocie (kanibalizm)

* walki i bójki

* ucieczki z klatki

* karuzele i kołowrotki o niedostosowanych wymiarach (np. kołowrotek dla chomika syryjskiego ma zdyt duże szczebelki dla chomików dzngarskich)

 Chomikom po urazach należy zapewnić spokoj. Złamane kończyny zrosną się same, chomik bez jednej kończyny też raczej da sobie radę. 

bottom of page